NREM fáze spánku
NREM fáze spánku je souhrnné označení pro zbývajících 75–80 % fází spánku odlišných od REM.
V této fázi se tedy neobjevují oční pohyby ani ostatní REM charakteristiky polysomnografu.
Snění v této fázi je spíše výjimečné a intenzita těchto prožitků bývá slabší. Rovněž svalový tonus (napětí) a mimovolní pohyblivost je ve srovnání s REM fází vyšší. Fázi NREM dělíme dále na další 4 podfáze. Podfáze 1 a 2 se považují za stadia lehkého spánku, podfáze 3 a 4 jsou pak stadii hlubokého spánku, tzv. SWS (Slow Wave Sleeping – spánek pomalých vln).
NREM 1
NREM 1 se vyskytuje na počátku spánku. Doprovází jí pomalé oční pohyby. Tento stav je spícím vnímán jako částečné vědomí a vzácněji se objevují i halucinace. V této fázi se mohou vyskytnout záškuby, které v extrémních případech mohou vést až k tzv. syndromu neklidných nohou.
NREM 2
Tato fáze, zaujímající 45–55 % z celého spánku, se vyznačuje snížením svalového napětí a ztrátou vědomí spícího.
NREM 3
Přechodem do NREM 3 upadá spící do tzv. hlubokého spánku neboli SWS. Funkce této fáze je úvod do NREM 4. V NREM 3 mohou spící trpět nočním děsem, náměsíčností, nadměrným pocením a mluvením ze spaní.
NREM 4
NREM 4 je hlubší fáze NREM 3. Je součástí tzv. hlubokého spánku. V tomto spánku je probuzení spícího nejobtížnější. Pravděpodobná funkce této fáze je v tvorbě a upevňování paměti na data a události (tzv. deklarativní paměti).